Wrocławski Ogród Botaniczny stał się właśnie celem wycieczek miłośników przyrody z całego kraju. Powód? Zakwitło jedno z najbardziej niesamowitych, rzadkich i widowiskowych zjawisk w świecie flory – dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum). Ta fascynująca roślina kwitnie niezwykle rzadko i tylko przez bardzo krótki czas, dlatego to absolutnie wyjątkowa okazja, by zobaczyć ją na własne oczy. W piątek, 26 czerwca, można podziwiać dziwidło już od 5 rano!
Kwiatostan dziwidła osiąga imponujące rozmiary, ale roślina ta słynie z jeszcze jednej, dość kontrowersyjnej cechy – bardzo intensywnego zapachu, który ma w naturze wabić owady zapylające. Przedstawiciele Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego podchodzą jednak do tematu z humorem i pełną szczerością, uspokajając wszystkich odwiedzających.
„Nie będziemy Was oszukiwać, że nie trzeba stać w kolejce. Niestety nie da się tego uniknąć. Aromat jest ciekawy, intensywny, ale nie na tyle, żeby przeszkadzał w zwiedzaniu. Na pewno warto zobaczyć tę roślinę” – relacjonuje Ogród Botaniczny UWr w swoim oficjalnym komunikacie.
Mimo konieczności postania w kolejkach, chętnych nie brakuje. Nic dziwnego – spektakularny rozkwit dziwidła trwa zazwyczaj zaledwie od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin, po czym roślina przekwita.
Dla tych, którzy chcą zobaczyć ten cud natury w nieco spokojniejszej atmosferze, organizatorzy przygotowali świetne rozwiązanie logistyczne. Ogród Botaniczny zaprasza na zwiedzanie już dziś, ale jeśli wolicie przechytrzyć największe południowe tłumy, warto zaplanować wycieczkę z samego rana.
Władze ogrodu poinformowały, że jutro bramy będą dostępne dla zwiedzających już od godziny 5:00 rano. Wczesne bilety będzie można nabyć w kasie biletowej zlokalizowanecej od strony ulicy Sienkiewicza.
Zabierzcie ze sobą aparaty, odrobinę cierpliwości i ruszajcie podziwiać tę botaniczną sensację – drugie takie preludium natury może nie powtórzyć się przez kolejne lata!
Karolina Osińska-Marcińczyk, fot. Bartosz Kuśmierczyk
Zobacz także:











