W niewielkim przygranicznym miasteczku stworzyli wydarzenie, które od ponad dekady przyciąga miłośników muzyki. Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny Festiwal im. Włodka Szomańskiego Nie tylko gospel, czyli wyjątkowe trzydniowe święto muzyki i rozrywki, pełne magii i niesamowitych emocji.
Tegoroczny, XII już festiwal odbędzie się w dniach 3-5 lipca. Mieroszów wypełnią koncerty, spotkania ze sztuką i niezapomniana atmosfera, którą tworzą mieszkańcy i artyści. Czekają nas wspaniałe wydarzenia muzyczne, a utalentowani wokaliści powalczą o prestiżową statuetkę „Szklanego Szomola”. Będą warsztaty muzyczne dla uczestników konkursu, czyli profesjonalne zajęcia rozwijające pasję śpiewania. Nie zabraknie niepowtarzalnego klimatu spotkań i rozmów w sercu Gór Suchych. Będzie można też obejrzeć niezwykłą wystawę, która powstała na 700-lecie Mieroszowa.
Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel” to coroczne, trzydniowe święto muzyki, które upamiętnia postać wybitnego kompozytora, aranżera i założyciela grupy Spirituals Singers Band – Włodzimierza Szomańskiego. Wydarzenie współorganizuje córka patrona, Olga Szomańska. Festiwal narodził się z potrzeby serca i chęci upamiętnienia wybitnego artysty w zaledwie dwa miesiące po jego tragicznej śmierci. Pierwsza jego edycja odbyła się w 2014 r. i szybko stała się jedną z najważniejszych i najbardziej klimatycznych imprez muzycznych na Dolnym Śląsku.
Włodzimierz Szomański, lider legendarnej grupy Spirituals Singers Band, przeprowadził się w okolice Mieroszowa kilkanaście lat przed powstaniem festiwalu. Związał się z tamtejszą społecznością i regularnie koncertował w lokalnym kościele. W 2014 r. zginął w wypadku samochodowym, którym zespół jechał na koncert. Elżbieta Szomańska, żona artysty i ówczesny dyrektor Mieroszowskiego Centrum Kultury, Władysław Koziejko uznali, że najlepszą formą poradzenia sobie z żałobą będzie stworzenie radosnego wydarzenia promującego kulturę w miejscu, które artysta pokochał. Dziś, po ponad dekadzie istnienia, festiwal jest wizytówką turystyczną i kulturalną regionu Wałbrzyskiego. Przez lata na deskach mieroszowskiego amfiteatru oraz sali MCK gościły gwiazdy takie jak m.in. Alicja Majewska, Natalia Niemen, Tre Voci czy Maciej Balcar. Nieodłącznym elementem imprezy stał się ogólnopolski konkurs wokalny dla młodych talentów, w którym uczestnicy walczą o charakterystyczną statuetkę „Szklanego Szomola”.
Agnieszka Góralczyk, foto: FB Nie tylko gospel, visitwroclaw.eu












